No:164/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 12 iyul tarixində Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində hərbi təxribatının qarşısı alınıb, düşmən qüvvələri adekvat cavab zərbələri ilə üzləşib. Bu gün ərzində bölgədə gərgin vəziyyət davam edib və Ermənistan silahlı qüvvələrinin bütün həmlələri müvafiq əks tədbirlər ilə cavablandırılıb.
Ermənistan silahlı qüvvələri 13 iyul 2020-ci il tarixində Azərbaycanın Tovuz rayonunun Dondar Quşçu kəndini və buradakı dinc sakinləri iriçaplı silahlardan istifadə etməklə hədəfə alıb. Bu əməli ilə Ermənistan özünün təcavüzkar və terrorçu mahiyyətini növbəti dəfə nümayiş etdirib.
2016-cı ilin aprel hadisələrində olduğu kimi Azərbaycanın dinc əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri artilleriya atəşinə tutan Ermənistan öz üzərinə götürdüyü bütün öhdəliklərini, beynəlxalq humanitar hüquq da daxil olmaqla beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərini kobudcasına pozur.  Bu təxribatın arxasında duran Ermənistan rəhbərliyi isə öz nasist xislətini üzə çıxarır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin davam edən təxribatı nəticəsində Azərbaycanlı mülki əhali arasında hələ ki, itki yoxdur və düşmənin bütün həmlələrinin qarşısı müvafiq şəkildə alınır. Ermənistan rəhbərliyi əmin olsun ki, Azərbaycan silahlı qüvvələrinin döyüş meydanında göstərdiyi yüksək əzmi və şücaəti hər bir azərbaycanlı mülki şəxsi bölüşür və eyni ilə nümayiş etdirir. Çünki Azərbaycanın mövqeyi haqq-ədalət mövqeyidir və beynəlxalq hüquqa əsaslanır.
Təcavüzkar siyasətini davam etdirən, Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış ərazilərinin işğalının nəticələrini möhkəmləndirməyə çalışan Ermənistan rəhbərliyi əmin olsun ki, bu siyasət ona rüsvayçılıq, iflas və özünü məhvetmədən başqa bir şey vəd etmir. Ermənistan rəhbərliyi düşünməsin ki, onların törətdiyi əməllər cəzasız qalacaq. Hər bir işğal halında olduğu kimi, Ermənistanın işğalı da müvəqqəti xarakter daşıyır və bu ölkə törətdiyi bütün qanunsuz əməllərin cavabını verəcəkdir.

No:164/20, Press Release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
The military provocation of the Armenian armed forces on July 12 in the direction of the Tovuz district along the Azerbaijani-Armenian border was prevented, and the enemy forces faced adequate retaliatory strikes. Today, the situation in the region continues to be tense, and all the attacks of the Armenian armed forces have been met with appropriate countermeasures.
On July 13, 2020, the Armenian armed forces targeted the village of Dondar Gushchu in the Tovuz district of Azerbaijan and its civilian population using large-caliber weapons. By this act, Armenia has once again demonstrated its aggressive and terrorist nature.
As in the April events of 2016, Armenia, engaged in artillery shelling of densely populated territories of Azerbaijan, grossly violates all its obligations, fundamental norms and principles of international law, including international humanitarian law. And the Armenian leadership, which is behind this provocation, reveals its Nazi nature.
As a result of the ongoing provocation of the Armenian armed forces, there are still no casualties among the Azerbaijani civilian population, and all enemy attacks are adequately prevented. The Armenian leadership should be sure that every Azerbaijani civilian share and demonstrates the high determination and courage shown by the Azerbaijani armed forces on the battlefield. Because Azerbaijan's position is a position of justice and is based on international law.
The leadership of Armenia by continuing the aggressive policy, and trying to strengthen the consequences of the occupation of the internationally recognized territories of Azerbaijan, must be sure that this policy promises nothing but shame, failure and self-destruction. The Armenian leadership should not think that their actions will go unpunished. As in any case of every occupation, the Armenian occupation is temporary and the country will be held accountable for all its illegal actions.